Huldiging Sauerbreij2 Hollands goud!

Alle Nederlandse gouden medailles

Hollands goud!

Huldiging Sauerbreij 619x280

Tijdens de Olympische Winterspelen van Vancouver werd gevierd dat Nicolien Sauerbreij de honderdste gouden Olympische medaille voor Nederland had veroverd. In Londen won de oranje equipe zes maal goud en in Sochi en Rio de Janeiro acht. Bij deze telling is het begrip medaille letterlijk genomen, want al bij de Olympische Spelen van Parijs in 1900 werden er wedstrijden door Nederlanders gewonnen. Maar toen werden er nog geen medailles uitgereikt. Het goud van Nicolien Sauerbreij is dus niet de honderdste Olympische titel voor Nederland.

Bovendien beperkt de telling zich tot de sportmedailles. Tussen 1912 en 1948 werden er ook medailles uitgereikt voor Olympische kunstwedstrijden. In 1928 won Jan Wils een gouden plak in de categorie architectuur, met zijn ontwerp voor het Olympisch Stadion. In datzelfde jaar won Isaac Israëls goud op het onderdeel schilderkunst, met het schilderij Ruiter in de rode rok.

Kijk hieronder voor de volledige lijst met alle gouden Nederlandse Olympische sporters: 

122. Marit Bouwmeester, Rio 2016, zeilen Laser Radial

121. Ferry Weertman, Rio 2016, zwemmen, 10 km open water 

120. Sanne Wevers, Rio 2016, turnen, balk

119. Sharon van Rouwendaal, Rio 2016, zwemmen, 10 km open water 

118. Dorian van Rijsselberghe, Rio 2016, windsurfen, RS:X

117. Elis Ligtlee, Rio 2016, baanwielrennen, keirin

116. Maaike Head en Ilse Paulis, Rio 2016, roeien, lichte dubbeltwee

115. Anna van der Breggen, Rio 2016, wielrennen wegwedstrijd

114 Vrouwenploeg, Sochi 2014, schaatsen, achtervolging: Ireen Wüst, Jorien ter Mors, Marrit Leenstra, Lotte van Beek.

113 Mannenploeg, Sochi 2014, schaatsen, achtervolging: Sven Kramer, Jan Blokhuijsen, Koen Verweij.

112 Jorrit Bergsma, Sochi 2014, schaatsen, 10 kilometer

111 Jorien ter Mors, Sochi 2014, schaatsen, 1.500 meter

110 Stefan Groothuis, Sochi 2014, schaatsen, 1.000 meter

109 Michel Mulder, Sochi 2014, schaatsen, 500 meter

108 Ireen Wüst, Sochi 2014, schaatsen, 3.000 meter

107 Sven Kramer, Sochi 2014, schaatsen, 5.000 meter

106 Hockey, vrouwenteam, London 2012: Marilyn Agliotti, Naomi van As, Ellen Hoog, Sophie Polkamp, Maartje Paumen, Maartje Goderie, Lidewij Welten, Eva de Goede, Kitty van Male, Kim Lammers, Merel de Blaey, Margot van Geffen, Carlien Dirkse van den Heuvel, Kelly Jonker, Caia van Maasakker en Joyce Sombroek.

105 Epke Zonderland, London 2012, turnen, rekstok

104 Dorian van Rijsselberghe, London 2012, windsurfen, RS:X

103 Ranomi Kromowidjojo, London 2012, zwemmen, 50 meter vrije slag

102 Ranomi Kromowidjojo, London 2012, zwemmen, 100 meter vrije slag

101 Marianne Vos, London 2012, wielrennen, wegwedstrijd

100 Nicolien Sauerbreij, Vancouver 2010, snowboarden, parallel reuzenslalom

99 Ireen Wüst, Vancouver 2010, schaatsen, 1.500 meter

98 Mark Tuitert, Vancouver 2010, schaatsen, 1.500 meter

97 Sven Kramer, Vancouver 2010, schaatsen, 5.000 meter

96 Hockey, vrouwenteam, Beijing 2008: Marilyn Agliotti, Naomi van As, Minke Booij, Wieke Dijkstra, Miek van Geenhuizen, Maartje Goderie, Eva de Goede, Ellen Hoog, Fatima Moreira de Melo, Eefke Mulder, Maartje Paumen, Sophie Polkamp, Lisanne de Roever, Janneke Schopman, Minke Smabers, Lidewij Welten.

95 Waterpolo, vrouwenteam, Beijing 2008: Iefke van Belkum, Gillian van den Berg, Daniëlle de Bruijn, Mieke Cabout, Rianne Guichelaar, Biurakn Hakhverdian, Marieke van den Ham, Noeki Klein, Simone Koot, Ilse van der Meijden, Meike de Nooij, Alette Sijbring, Yasemin Smit.

94 Maarten van der Weijden, Beijing 2008, zwemmen, 10 kilometer open water

93 Anky van Grunsven, Beijing 2008, paardensport, individuele dressuur

92 Marianne Vos, Beijing 2008, baanwielrennen, puntenkoers

91 Marit van Eupen en Kirsten van der Kolk, Beijing 2008, roeien, lichte dubbeltwee

90 Zwemmen, 4x100 meter vrije slag vrouwen, Beijing 2008: Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk, Marleen Veldhuis, Hinkelien Schreuder, Manon van Rooijen.

89 Bob de Jong, Turijn 2006, schaatsen, 10.000 meter

88 Marianne Timmer, Turijn 2006, schaatsen, 1.000 meter

87 Ireen Wüst, Turijn 2006, schaatsen, 3.000 meter

86 Anky van Grunsven, Athene 2004, paardensport, individuele dressuur

85 Inge de Bruijn, Athene 2004, zwemmen, 50 meter vrije slag

84 Pieter van den Hoogenband, Athene 2004, zwemmen, 100 meter vrije slag

83 Leontien Zijlaard-van Moorsel, Athene 2004, wielrennen, individuele tijdrit

82 Jochem Uytdehaage, Salt Lake City 2002, schaatsen, 10.000 meter

81 Gerard van Velde, Salt Lake City 2002, schaatsen, 1.000 meter

80 Jochem Uytdehaage, Salt Lake City 2002, schaatsen, 5.000 meter

79 Jeroen Dubbeldam, Sydney 2000, paardensport, springen

78 Hockey, mannenteam, Sydney 2000: Jacques Brinkman, Jeroen Delmee, Jaap Derk Buma, Marten Eikelboom, Piet Hein Geeris, Erik Jazet, Ronald Jansen, Bram Lomans, Teun de Nooijer, Wouter van Pelt, Stephan Veen, Guus Vogels, Peter Wind, Diederik van Weel, Sander van der Weide, en Remco van Wijk.

77 Anky van Grunsven, Sydney 2000, paardensport, individuele dressuur

76 Leontien Zijlaard-van Moorsel, Sydney 2000, wielrennen, individuele tijdrit

75 Leontien Zijlaard-van Moorsel, Sydney 2000, welrennen, wegwedstrijd

74 Inge de Bruijn, Sydney 2000, zwemmen, 50 meter vrije slag

73 Inge de Bruijn, Sydney 2000, zwemmen, 100 meter vrije slag

72 Pieter van den Hoogenband, Sydney 2000, zwemmen, 100 meter vrije slag

71 Mark Huizinga, Sydney 2000, judo, -90kg

70 Pieter van den Hoogenband, Sydney 2000, zwemmen, 200 meter vrije slag

69 Leontien Zijlaard-van Moorsel, Sydney 2000, baanwielrennen, individuele achtervolging

68 Inge de Bruijn, Sydney 2000, zwemmen, 100 meter vlinderslag

67 Marianne Timmer, Nagano 1998, schaatsen, 1.000 meter

66 Gianni Romme, Nagano 1998, schaatsen, 10.000 meter

65 Marianne Timmer, Nagano 1998, schaatsen, 1.500 meter

64 Ids Postma, Nagano 1998, schaatsen, 1.000 meter

63 Gianni Romme, Nagano 1998, schaatsen, 5.000 meter

62 Volleybal, mannenteam, Atlanta 1996: Peter Blangé, Bas van de Goor, Mike van de Goor, Rob Grabert, Henk-Jan Held, Guido Görtzen, Misha Latuhihin, Olof van der Meulen, Jan Posthuma, Brecht Rodenburg, Richard Schuil en Ron Zwerver.

61 Hockey, mannenteam, Atlanta 1996: Jacques Brinkman, Floris Jan Bovelander, Maurits Crucq, Marc Delissen, Jeroen Delmee, Taco van den Honert, Erik Jazet, Ronald Jansen, Leo Klein Gebbink, Bram Lomans, Teun de Nooijer, Wouter van Pelt, Stephan Veen, Guus Vogels, Tycho van Meer en Remco van Wijk.

60 Bart Brentjens, Atlanta 1996, mountainbike, cross-country

59 Roeien, mannen acht, Atlanta 1996: Michiel Bartman, Jeroen Duyster (stuurman), Ronald Florijn, Koos Maasdijk, Nico Rienks, Diederik Simon, Niels van Steenis, Niels van der Zwan en Henk Jan Zwolle.

58 Paardensport, springen team, Barcelona 1992: Jos Lansink, Piet Raijmakers, Jan Tops

57 Ellen van Langen, Barcelona 1992, atletiek, 800 meter

56 Bart Veldkamp, Albertville 1992, schaatsen, 10.000m

55 Monique Knol, Seoul 1988, wielrennen, wegwedstrijd

54 Nico Rienks en Ronald Florijn, Seoel 1988, roeien, dubbel-twee

53 Yvonne van Gennip, Calgary 1988, schaatsen 5.000 meter

52 Yvonne van Gennip, Calgary 1988, schaatsen, 1.500 meter

51 Yvonne van Gennip, Calgary 1988, schaatsen, 3.000 meter

50 Ria Stalman, Los Angeles 1984, atletiek, discuswerpen

49 Hockey, vrouwenteam, Los Angeles 1984: Carina Benninga, Det de Beus, Fieke Boekhorst, Marjolein Eijsvogel, Marieke van Doorn, Irene Hendriks, Elsemiek Hillen, Aletta van Manen, Anneloes Nieuwenhuizen, Martine Ohr, Sandra Le Poole, Alette Pos, Lisette Sevens, Sophie von Weiler, Laurien Willemse en Margriet Zegers.

48 Stephan van den Berg, Los Angeles 1984, zeilen, plankzeilen

47 Jolanda de Rover, Los Angeles 1984, zwemmen, 200 meter rugslag

46 Petra van Staveren, Los Angeles 1984, zwemmen, 100 meter schoolslag

45 Annie Borckink, Lake Placid 1980, schaatsen, 1.500 meter

44 Piet Kleine, Innsbruck 1976, schaatsen, 10.000 meter

43 Willem Ruska, München 1972, judo, open klasse

42 Hennie Kuiper, München 1972, wielrennen, wegwedstrijd

41 Willem Ruska, München 1972, judo, +93kg

40 Stien Baas-Kaiser, Sapporo 1972, schaatsen, 3.000 meter

39 Ard Schenk, Sapporo 1972, schaatsen, 10.000 meter

38 Ard Schenk, Sapporo 1972, schaatsen, 1.500 meter

37 Ard Schenk, Sapporo 1972, schaatsen, 5.000 meter

36 Ada Kok, Mexico City 1968, zwemmen, 200 meter vlinderslag

35 Jan Wienese, Mexico City 1968, roeien, skiff

34 Wielrennen, ploegentijdrit. Mexico City 1968: Joop Zoetemelk, Jan Krekels, Fedor den Hertog en René Pijnen.

33 Kees Verkerk, Grenoble 1968, schaatsen, 1.500 meter

32 Ans Schut, Grenoble 1968, schaatsen, 3.000 meter

31 Carry Geijssen, Grenoble 1968, schaatsen, 1.000 meter

30 Anton Geesink,Tokio 1964, judo, open klasse

29 Wielrennen, ploegentijdrit, Tokio 1964: Bart Zoet, Jan Pieterse, Eef Dolman en Gerben Karstens

28 Sjoukje Dijkstra, Innsbruck 1964, kunstschaatsen, individueel

27 Atletiek, estafette 4x100 meter, Londen 1948: Fanny Blankers-Koen, Xenia Stad-de Jong, Gerda van der Kade-Koudijs, en Nettie Witziers-Timmer.

26 Fanny Blankers-Koen, Londen 1948, atletiek, 200 meter

25 Fanny Blankers-Koen, Londen 1948, atletiek, 80 meter horden

24 Nel van Vliet, Londen 1948, zwemmen, 200 meter schoolslag

23 Fanny Blankers-Koen, Londen 1948, atletiek, 100 meter

22 Rie Mastenbroek, Berlijn 1936, zwemmen, 400 meter vrije slag

21 Zwemmen, 4x100 meter vrije slag, Berlijn 1936: Willy den Ouden, Rie Mastenbroek, Jopie Selbach, en Tini Wagner.

20 Nida Senff, Berlijn 1936, zwemmen, 100 meter rugslag

19 Rie Mastenbroek, Berlijn 1936, zwemmen, 100 meter vrije slag

18 Daan Kagchelland, Berlijn 1936, zeilen, Olympiajollen

17 Arie van Vliet, Berlijn 1936, baanwielrennen, 1.000 meter tijdrit

16 Charles Ferdinand Pahud de Mortanges, Los Angeles 1932, paardensport, samengestelde wedstrijd individueel

15 Jacques van Egmond, Los Angeles 1932, baanwielrennen, 1.000 meter sprint

14 Bep van Klaveren, Amsterdam 1928, boksen, vedergewicht

13 Paardensport, samengestelde wedstrijd team, Amsterdam 1928: Adolf van der Voort van ZijpGerard Pieter de Kruijff en Charles Ferdinand Pahud de Mortanges

12 Charles Ferdinand Pahud de Mortanges, Amsterdam 1928, paardensport, samengestelde wedstrijd individueel

11 Zus Braun, Amsterdam 1928, zwemmen, 100 meter rugslag

10 Turnen, vrouwenteam, Amsterdam 1928: Stella Agsteribbe, Elka de Levie, Lena Nordheim, Ans Polak, Co Stelma, Mien van den Berg, Alie van den Bos, Annie van der Vegt, Nel van Randwijk, Hendrika Alida van Rumt

9 Baanwielrennen, Bernard Leene en Daan van Dijk, Amsterdam 1928, tandem

8 Baanwielrennen, Ko Willems, Parijs 1924, 50 kilometer

7 Paardensport, samengestelde wedstrijd team, Parijs 1924: Adolf van der Voort van Zijp, Gerard Pieter de Kruijff, Antonius Theodorus Colenbrander, en Charles Ferdinand Pahud de Mortanges

6 Paardensport, Adolf van der Voort van Zijp, Parijs 1924, samengestelde wedstrijd individueel

5 Roeien, twee-zonder-stuurman, Parijs 1924, Willem Rösingh en Teun Beijnen  

4 Zeilen, twaalvoetsjollen, Antwerpen 1920, Johan Hin, Frans Hin en Cor Hin

3 Baanwielrennen, Maurice Peeters, Antwerpen 1920, 1.000 meter sprint

2 Handboogschieten, ploeg bewegend vogeldoel - 28 meter, Antwerpen 1920: Piet de Brouwer, Joep Packbiers, Janus Theeuwes, Driekske van Bussel, Jo van Gastel, Tiest van Gestel, Janus van Merrienboer en Theo Willems

1 Zeilen, 6,5-meterklasse (type 1919), Antwerpen 1920, Joop Carp, Berend Carp en Piet Wernink.


Eerste plaatsen behaald tijdens de Spelen van Parijs 1900:


6. Roeien: Brandt en Klein (twee met stuurman)

5. Schieten: Gerard Anne van den Bergh (militair geweer, 200 meter)

4. Wielrennen: Harry Meijers (2.000 meter sprint)

3. Wielrennen: Mathieu Cordang (3.000 meter)

2. Wielrennen: Mathieu Cordang (24-uurs race met gangmaking)

1. Wielrennen: Harry Meijers (tandem, 2.000 meter, met de Italiaan Fernando Tommaselli)


Bronnen:

  • www.nocnsf.nl
  • Olympisch Oranje, Ton Bijkerk (Tirion Sport, 2008)

Lees ook:

Reageer op dit bericht

Naam
E-mail
Reactie
Deel dit via:

Deelnemersfinder

In de deelnemersfinder kan je elke Nederlandse deelnemer aan de Olympische Spelen terugvinden. Ook kun je zien op welke discipline deze sporter meedeed en of hij/zij een medaille won.